Raziskava in reševanje lumbaga z uporabo številčnih nizov dr. Grabovoja
-
Posvetilo
Objava je posvečena bližajoči obletnici postavitve portala in nedavni rojstnodnevni obletnici sestre.
-
Uvod
Opisal bom klobčič medsebojno povezanih bolečinskih stanj, ki sem jih detektiral v nekem obdobju pri sebi, povezal z ustreznimi medicinskimi diagnozami, ter zanje poiskal zdravilne številčne nize dr. Grabovoja. Sledilo je relativno kratkotrajno in uspešno zdravljenje akutne bolečinske faze.
Reševanje vzročnih, pridruženih in posledičnih stanj je dolgotrajnejše in negotovo. Primer je specifično kompleksen in nazorno pokaže potrebo po celovitem opazovanju in razvrščanju simptomov na predpostavljene diagnoze. nato sledi preverjanje z opisi in testiranje s številčnimi nizi.
-
Terapevtski številčni nizi
75184321 vnetje mešička s sklepnim mazivom in zglobnih veznih tkiv - burzitis
5485812 razpršena revma vezivnih tkiv - sistemska revma vezivnih tkiv
5.481.234 revma mišic in kože - polimiozitis/ dermatomiozitis
4548145 revma ali vnetje tetiv - periartritis
1489123 revma mehkih tkiv - polimialgija
51245424 krči
--------------------
5421891 revmatizem zglobov
4541421 mononevropatija
8185432 nevrorevmatizem
---------------------------------------
518916 psihosomatska motnja
498721 simptom
------------------------
V popisu terapevtskih številčnih nizov ni zajeto reševanje išijatičnih zapletov, a sta dodana nevrološka niza in revma zglobov. Lumbalna patološka stanja se preko vplivov na periferno živčevje širijo vzdolž kolkov in nog kot drevenenje, slabšanje mišic, motena motorika in senzorika. Vključene so refleksne cone stopal.
Popis tudi ne vključuje možnih drugih vnetij (razen revme kolka) in poškodb hrbtenice, distorzije, obrabe hrustanca in posledičnih utesnjenosti perifernih živcev (radikulopatija). Več o naštetem je podano v postu 'Išijas' in z njim povezanih ostalih postih. O regeneraciji hrustanca najdemo v postu 'Pomlajevanje'.
-
Simptomi in povezave za diagnosticiranje
Burzitis vnetna bolečina na zglobu medeničnih kosti. Vzrok je nenaraven telesni položaj noge in preobremenitev, dodatno pa še poškodovano stopalo. Podoben vnetno - revmatski odziv kaže periartritis na tetivah lumbalno - sakralnega kolčnega telesnega sklopa.
Pri periartritisu se dodatno lahko pojavlja še distorzija in neravnovesje položaja leve in desne strani medenice, kar se pokaže z trenutno prelokacijo bolečine iz leve na desno. Revmatiki - alergiki se moramo občasno soočiti s svojimi revmami, ki se rade medsebojno družijo in sodelujejo z alergijami.
Razpršeno bolezen vezivnih tkiv povezujem tudi s fascijo, ki je del centralno-živčnega sistema. Tu lahko najdemo izvor simptomov, ki se selijo po telesu, vključno glavobol. Vzrok so lahko stres in druga negativna psihična stanja. Najbrž je povezava tudi z revmo mehkih tkiv, z bolečino na dotik, torej mialgija.
Pri sporadični popustitvi mialgije opazimo značilno pokanje vzdolž išijatikusa. Mišično kožna revma se kaže kot vnetna bolečina, ali pa tudi v šibkosti in disfunkciji mišic. Lahko soprispeva k neravnovesjem in posledičnim vnetjem. Ena od posledic so boleči mišični vozli zaradi krčev v mišicah.
Razpršena bolezen vezivnih tkiv prispeva bolj 'notranjo' bolečino in druge vnetne simptome raznih organov. Zdi se povezana z psihomentalno dinamiko. Vnetne bolečine mišic in mehkih tkiv so bolj konstantne tudi v mirovanju. Mišične vozle rahljamo z masažo. Počasno gibanje na splošno koristi.
Med fizičnimi in fantomskimi simptomi iz psihe ter podzavesti ni razlike. Praviloma so istočasno prisotni oboji, kar zelo otežuje ugotavljanje vzrokov in posledic. Vseeno obstajajo določeni načini detekcije fantomov, kot je pokazano v postu 'Simptom-psihosoma-telo'. Včasih pa moramo rešiti tudi recidive.
-
Anticipirana raziskava pojavnosti soodvisnih procesov
Bolezenska stanja se medsebojno vspodbujajo, izhajajo eno iz drugega in so lahko sprožena zaradi prisotnih mehanskih vnetij in draženj, alergij ter infekcijskih vnetij. Prvi ukrep reševanja bo vsekakor vsaj začasna opustitev domnevno škodljivih telesnih položajev in dražečih ponavljajočih gibov.
Mehansko /infekcijsko vnetje tetiv inducira avtoimunski odziv z diagnozo periartritis. Ob tem so vneta tudi vezna tkiva, ki sprožijo avtoimunski odziv razpršene bolezni vezivnih tkiv. Podoben razmislek velja v primeru burzitisa na mazalnem mmešičku med kostmi in okoljnimi veznimi tkivi.
Med vezna tkiva domnevam da spada tudi možganska ovojnica, vezna tkiva organov, predvsem pa nas zanima fascija. Fascija se razteza čez celo telo in je del centralnega živčnega sistema. Po razmisleku uvidimo možno povezavo fascije in psihosomatskih bolečin zaradi stresa in drugih psihomentalnih neg. vplivov.
Ne vem, če nas boli fascija, morda samo prenaša 'fantomske bolečinske signale v mehka tkiva'. In tako lahko na eksponiranih telesnih predelih občutimo bolečino na pritisk in brez pritiska. To je polimialgija in pomeni bolečinsko stanje ne pa tudi vnetja, če se prav spomnim navedb iz virov.
Polimiozitis - dermatomiozitis mišic in kože pomeni vnetje in bolečino (mialgija), posledično tudi postopno degradacijo mišic z upadom zmogljivosti in upravljivosti. To je pač revma o katere nastanku in vzroku ne vem nič. Morda jo sprožijo bolestna stanja mišic, kot so krči, neaktivnost, ponavljajoče preobremenitve.
Mišični krči so lahko zelo boleči in različnih vzrokov. Pozorni smo predvsem na mini zatrdline zakrčenih malih mišic, ki so posledica neuravnoteženega lokomotoričnega sistema, možno pa tudi nehotenega mišičnega krčenja do stopnje bolečih zatrdlin. Tem lahko pomagamo z masažo in načini relaksacije.
Osrednjo pozornost si zasluži sistemska revma razpršenih veznih tkiv, a je tudi najzahtevnejši zalogaj. Zato jo dam na koncu. Pestrost simptomov po celem telesu je zahtevna za diagnosticiranje, obenem pa nudi potrditev domneve iz več različnih strani. V nadaljevanju je nekaj izvlečkov mojega opažanja.
Rahla bolečina se seli iz enega zapestja v drugo pa v lumbalni del, kolk, občasno v glavo, pa v vrat, intenzivira se otrdelost vratu, odrevenelost v kolku in navzdol po nogi do stopala. Psihomentalna relaksacija in refraktalizacija v nedegradirani naravi izboljša stanje.
Sopojavi so še suha sluznica, mačkaste oči, moten vid in sluh, motorika, senzorika, povečano izločanje ušesnega masla. Sprememba funkcionalnosti organov domnevno zaradi revme vezivnih tkiv se kaže v povečanem izločanju 'šlajma' iz pljuč in v spremembi diureze, praviloma v manjšem izločanju urina.
Vnetni procesi dražijo in prizadenejo periferno živčevje, imamo mononevropatijo. V smeri stopal se prizadetost kaže v išijatičnih simptomih, v smeri možganov kot bolečina. Pogosto draženje, ali stalna travma živcev lahko sproži avtoimunski odziv v pojavnosti nevrorevmatizma, morda tudi nevroalergije.
Predpostavka toksifikacijskih in psihosomatskih vplivov na nekatera patološka fizična stanja bi zahtevala še vključitev psihonormiranja, razstrupljanja in še kaj. V izogib nepreglednosti in preobilnosti vsebine se odrekam obravnavi teh vsebin, ki so sicer ustrezno pokrite v drugih postih.
Vnetje kolka lahko posredno preko porušenega ravnovesja v lumbalno - sakralnem področju vpliva tudi na lumbalni predel. Delo na revmi kolka pa je potrebno tudi za izoliranje in zdravljenje posameznih izvorov bolečine iz sklopa celote. Podobne razloge ima vključitev nevroloških terapevtskih nizov.
Možni načini ugotavljanja prisotnih psihosomatskih in simptomatskih stanj so opisani na konkretnem primeru v postu 'Simprom psihosomatska motnja - telo'. Pojavnost tovrstnih fantomskih stanj je individualno pogojena. Nekateri teh problemov ne poznajo, drugi jih moramo spoznati in obvladati.
Obstaja veliko možnih scenarijev za nastanek fantomskih - simptomatskih stanj. Začetni blagi fizični simptomi se naprimer ojačajo z prisotno psihosomatsko motnjo in afirmativno zapišejo v podzavest. Tako dobimo dodatne fantomske simptome skupaj s prvotnimi, glej post 'Fantomska stanja - osnove'.
-
Reference
PSOAS mišice in notranji organi
PSOAS mišice – ko boli križ in ledja
Išijas -vzroki -posledice -zdravljenje
Človekovo pomlajevanje in regeneracija
Spletni priročnik o Učenju dr. Grabovoja
Psihosomatski relaks za zdravje in počutje
Zaviralci avtoimunskih presežkov vnetnega citokina TNF-α
-
-