Normalizacija stanja s številčnimi nizi po dr. Grabovoju
Utesnjenost perifernih živcev ima lahko veliko različnih vzrokov pa tudi razne stopnje nevrološke prizadetosti. Z informacijskimi tehnologijami po dr. Grabovoju so ti problemi rešljivi brez kirurških posegov, medikamentov in dolgotrajnih manualnih rehabilitacijskih terapij.
-
Poglejmo nekaj tipičnih situacij, ki botrujejo diagnozi radikulopatija (utesnjenost živca): ortopedske bolezni, poškodbena, bolezenska in starostna degeneracija hrustanca, bolezensko zakostenevanje in kalcinacija sklepov ter hrbtenice, vnetne otekline, distorzije različnih vzrokov. Na mestu stisnenja živca pride do motenega prenosa signala, v težjih primerih do vnetja in poškodbe. To rezultira v blagih primerih z občasnimi, ali trajnejšimi senzoričnimi in mototičnimi motnjami, v težjih primerih pa pride do močne bolečine, ali celo do prekinitve in odmrtja posameznega živčnega vlakna, oziroma celega živca.
-
Zgradba živca je taka, da centralna vlakna vodijo do najoddaljenejših telesnih predelov, zunanja vlakna pa do tistih, ki so blizu začetka perifernega živca. Nevrologi ga imenujejo tudi živčna korenina in se začne pri izstopu iz hrbtenjače, kjer tudi najpogosteje prihaja do utesnitve. V primeru najdaljšega živca išijatikusa nam naprimer omrtvelost nožnih prstov pove, da so prizadeta tudi centralna vlakna. To pa je lahko znak resnejše radikulopatije. Najpogosteje so prizadeti vratni in ledveno-medenični deli hrbtenice in posledično periferni živci, ki izstopajo iz teh predelov hrbtenjače.
-
Med pogostimi vzroki utesnitve živcev so naprimer bolezenska degeneracija hrustanca - osteoartroza, starostno tanjšanje medvretenčnih ploščic hrustanca in posedanje hrbtenice, posledice spondiloznih revmatskih vnetij, mehanske poškodbe, dislokacije in distorzije, fizične preobremenitve, vnetne otekline, napačna telesna drža. Utesnjenost živcev znotraj hrbtenjače se imenuje poliradikulopatija, utesnjenost posamezne korenine je monoradikulopatija. Druge specifične utesnitve so naprimer nevralgija karpalnega kanala, kalcinacije in vnetja ramenskega obroča, itd. Nekatere specifične in konstitucijske utesnitve lahko rešijo manualne metode, ortopedija, kiropraktika. Tu sta aktualni indikaciji zlasti distorzija in zakrčenost.
-
Z odpravo utesnjenosti rešimo vzrok nevroloških težav, potrebno pa je zdraviti tudi prizadete živce. Poznamo diagnozi polinevropatija in mononevropatija. V primeru radikulopatije je aktualna predvsem mononevropatija, to je prizadetost posameznega živca. Ta ima lahko tudi drugačne vzroke, kot je naprimer prizadetost krvnožilnega sistema ki napaja in hrani določene živce, revmatske bolezni in pa medikamentno - kemični vplivi. Več dodatnih informacij in virov je zajetih pri elaboraciji išijasa na 1 strani portala. Radikulopatija je pri tem eden od možnih vzrokov išijasa.
-
Pri terapiji lahko opazimo premik motnje iz oddaljenih delov živca proti začetku korenine. To je dober znak, saj kaže, da smo prizadetost centralnih vlaken odpravili in moramo nadaljevati do popolne sprostitve in regeneracije živca vse do zunanjih plasti in ovojnice.
-
Trenutne spremembe v posameznih vlaknih živca se kažejo tudi s pokanjem v pripadajočih telesnih delih. Vzrok nevro signalov, ki prožijo pokanje je lahko terapija, pa tudi sprememba telesnega položaja, odprava krčev, distorzij in drugih telesnih napetosti. Sedaj pa poglejmo zbirko potencialno relevantnih zdravilnih številčnih nizov za utesnjenost živcev.
-
Pokanje je značilno tudi za revmatsko polimialgijo, kjer obravnavamo stanje in procese v fasciji. To so mehka vezivna tkiva ki so tudi dobro oživčevljena, po nekaterih razlagah je fascija celo del centralnega živčnega sistema.
-
NEVROLOŠKE BOLEZNI _SPLOŠNO 14854329 + koncentracija na desni kazalec
POLIRADIKULONEVROPATIJA 4548128
MONORADIKULOPATIJA 5481321
MONONEVROPATIJA 4541421
POLINEVROPATIJA 4838514
-
REVMATIČNE BOLEZNI _SPLOŠNO 8148888
REVMATIZEM (OKOLIZGLOBNIH) MEHKIH TKIV 1489123 (revmatska polimialgija)
ANKILOZIRAJOČI SPONDILITIS 4.891.201
BOLEZNI SKLEPOV 5421891
OSTEOARTROZA 8145812
PERIARTRITIS 4548145
-
KIRURŠKE BOLEZNI _ SPLOŠNO 18574321 + koncentracija na hrbtenico, desno nogo in levo stopalo
ANKILOZA (NEPOMIČNOST ZGLOBOV) 1848522
ORTOPEDSKE BOLEZNI 1418518
OTRDELOST SKLEPOV 8144855
ZVIN (DISTORZIJA) 5148517
UDARNINE 0156912
MENISKUS 8435482
HERNIA 95184321
ZLOM 7776551
IZPAH 5123145
-
ZAKRČENOST 51245424 (otroške bolezni in splošni niz za odrasle)
-
NE POZABIMO
-
Vsak prehlad, vnetje, sprememba vremena, mraz poslabšajo nekatere druge bolezni, npr. revmatske.
Stanje se lahko poslabša tudi ob kritičnih dnevih fizičnega bioritma.
Vsako zdravljenje po metodah dr. Grabovoja tudi pomlajuje telesne dele ki jih zdravimo.