Moji začetki programiranja segajo še v čas študija na FE, najprej na Pascalu in potem markerske funkcije na Motorolinem procesorju za diplomsko delo. Potem se dolgo ni dogajalo nič dokler se nisem srečal z podatkovnimi bazami tipa dbase. Nekje sem 'staknil' nek clipper program brez razhroščevalnika in začel s programiranjem v clipperju. Takrat še niso obstajali zastonjski internetni biociklusni izračuni, zato je bil to morda moj prvi uporaben clipper program.
-
Potem pa mi je službena delovna praksa izpostavila potrebo po organiziranem zbiranju in obdelavi podatkov o napakah na procesnih sistemih vodenja in nadzora distribucijskega elektroenergetskega sistema. Te podatkovne zapise sem imenoval naloge in tako je postopno nastal program za vodenje in evidenco nalog z imenom 'Naloge'. Ob pripravi tega posta se je izkazalo, da programska koda vseh modulov skupaj obsega impozantnih 130 strani. Res pa je dodanih še nekaj 'igračk' od bioritmov, slo himne do pianina.
-
Zakaj mi je bil tak program potreben in koristen pri delu ? Vse napake na sistemu vodenja elektrodistribucije so se v končni fazi manifestirale na vmesnikih procesnega sistema ne glede na izvor. Ta je bil lahko kjerkoli na celotni verigi vodenja, prav tako pa so bili tudi viri informacij o napakah različni oddelki od dispečerjev, merilcev do teleinformatikov, vzdrževalcev tk opreme, pa tudi energetikov in projektantov. A moja naloga je bila reševati samo napake na centralnih procesnih sistemih vodenja, nikakor pa koordinacija različnih oddelkov. S kolegom sodelavcem pa sva bila vseeno prisiljena izvesti vsaj grobo diagnostično opredelitev napake, kar je rezultiralo naprimer z ugotovitvijo, da reševanje napake domnevno pripada nekemu drugemu oddelku, ki je bil o tem tudi obveščen. Nato je običajno sledilo kategorično užaljeno zavračanje odgovornosti dotičnih, problem pa ni bil rešen. In čez čas se je 'cirkus' ponovil, itd.
-
Za potrebe bodočih diagnosticiranj sem programu dodal memo polje z detaljnim opisom pojava napake, poleg tega pa so bila potrebna še polja z opisom izvedljivosti in pogoji odprave napake ter lokacijo napake v sistemu. Tako sem s pomočjo programa prišel do printanih poročil obdelave podatkovne baze, ki sem jih poslal vsem tangiranim službam in sedaj nisem bil več osebno izpostavljen, ker je informacijo dal pač računalnik. In taka informacija je vključevala tudi število iteracij ponovitve 'cirkusa' brez rešitve problema.
-
Program je omogočal tudi statistiko napak po izbranih ključih in bil dobra podpora formalni diagnostični analizi napak na osnovi primerjave preteklih dogodkov. V bistvu je program izpolnil moja pričakovanja in želje in potem so ambicije narasle celo k izdelavi računovodskega programa. ampak je zmanjkalo volje in motiva. Programiranje z odpravo napak na osnovi poskušanja je bilo preveč duhamorno in sem vse skupaj potem opustil.
-
Na internetu sem ugotovil, da tovrstno programiranje še živi tudi za windovse in v nadaljevanju je nekaj uporabnih linkov. Dodajam tudi izpis programskega paketa 'Naloge' (z igračkami). Morda v prihodnosti dam na voljo uporabnikom v google drive kompletno izvorno programsko kodo skupaj z podatkovnimi in drugimi datotekami. Mislim, da se dobi na netu zastonjske verzije kompatibilnih clipperjevih naslednikov, ki so mnogo prijaznejši in boljši od 'škrbine' s katero sem sam programiral. In nadebudni programerji si lahko vzamejo moj programski paket za učni vzorec, ali za platformo lastnega programskega ustvarjanja.
-
Programski paket NALOGE3_y4na
https://static.wixstatic.com/ugd/b8bd2d_f5edff233df1459e98d0a10ecc966f72.pdf
-
Blok shema programskega paketa NALOGE
https://drive.google.com/file/d/1nvO5wQNo0ftqlRizozTZgOKxZWRrHvz9/view?usp=share_link
-
Clipper (programming language)
https://en.wikipedia.org/wiki/Clipper_(programming_language)
-
Harbour. The Cross-Platform xBase (free)
-
Alexander Kresin _ software
http://www.kresin.ru/en/index.html
-
The Clipper Successor
-
Clipper Tutorial: a Guide to Open Source Clipper(s)
https://en.wikibooks.org/wiki/Clipper_Tutorial:_a_Guide_to_Open_Source_Clipper(s)
-
Odpre in analizira poljubno vrsto datotek
https://filext.com/file-extension/PRG
-
DBF Viewer_free_odpre vse vrste datotek
-
Pa še nekaj ekranskih slik za ilustracijo programa Naloge. Program še vedno deluje na 32-bitni 'sedmici', na 64 bitni pa ne več. Vsekakor gre razmisliti kaj pridobimo s 64 bitnim sistemom, če sploh kaj. Morda se vse skupaj celo upočasni v večini primerov.
-
Ekranski posnetki glavnih delov programa Naloge3
https://static.wixstatic.com/ugd/b8bd2d_5f087512ae28485396e5c5f17e5a0ca3.pdf
-
-